Prísavník škvrnitý - Ancistrus cirrhosus
Prísavník - „Najbežnejšia rybka“ v akvaristických predajniach. Aspoň ja som ju takto vždy vnímal. Na prvý pohľad trošku nezaujímavý tvor, pretože sa jedná o nevýraznú rybku. Je tmavá, niekedy má malé fúziky. Pláva pri dne a niekedy sa objaví aj na bočných sklách.
Ale pod touto, na prvý pohľad nezaujímavou rybkou, sa skrýva veľmi výnimočný tvor, ktorý sa hodí do skoro každého akvária.
Chovám prísavníkov už viac ako štyri roky a za ten čas sa stali neodmysliteľnou súčasťou mojich akvárií. Spočiatku som ich mal len štyri. Ani som poriadne nevedel, ako sa odlišuje samička od samčeka. Ešteže bolo pre nich moje akvárium dosť dobré a spokojne si v ňom nažívali. Samčekom narástli fúzy, samičky ostali o niečo menšie a tie fľaky, ktorými boli ako malí posiati, sa vyformovali do veľmi pekného sfarbenia. Asi po dvoch rokoch som si zaobstaral väčšie akvárium, v ktorom sa im zjavne darilo ešte viac, pretože som po pár mesiacoch našiel malé „chvostíky“, ktoré boli prisaté o drevo, na ktoré som sypal rybkám potravu. Veľmi som sa tomu potešil, veď to boli prvé rybky, ktoré sa mi podarilo rozmnožiť (choval som ešte skaláre a guramy) a to bez akejkoľvek námahy. Od tohto momentu v mojom akváriu prísavníci len pribúdajú.
Čo by malo zaujímať ľudí, ktorí sa rozhodnú pre úspešný chov prísavníka? V literatúre sa dočítate o rôznych parametroch vody, teplote a podobne. To isté vám povedia aj v obchodoch a akvaristi by o tom tiež mohli veľa rozprávať...Jednoducho toho bude veľa a preto tu uvediem pár dobrých rád, ktoré by mali byť dodržané a ostatné potom príde samo.
Aké akvárium je pre chov prísavníkov vhodné?
Mne sa osvedčilo akvárium s úkrytami, do ktorých rybky nakladú vajíčka a kde sa maličkí prísavníci môžu bez problémov rozplávať. Úkryty sú potrebné hlavne vtedy, ak sú v akváriu dravé ryby. Kedysi dávno sa mi stalo, že guramy pojedli plôdik a prežil iba jeden – toho ešte stále mám. Ak je akvárium nízke, určite to nebude na škodu veci. Prísavník má rád dostatok vzduchu vo vode a pre maličkých je to obzvlášť dôležitý faktor. Ak je akvárium málo okysličované, rybky sa chodia nadýchnuť k hladine a vtedy ich môže doslova „skonzumovať“ iná rybka, ktorej bude živá potrava určite chutiť. Samozrejme, keď má prísavník viac ako 2 centimetre, tak bežná rybka ho nechá na pokoji.
Akú teplotu mať v akváriu, aby boli rybky spokojné a aby sa im darilo?
Z mojich skúseností viem, že ancistrusy prežijú aj pri 18°C, aj keď som to dlhodobo neskúšal. Proste som raz v zime zabudol zatvoriť okno...Zvyčajne je teplota vody v rozmedzí 22-25°C. Samozrejme, že v lete je to viac. Tak či onak, tieto ryby dobre znášajú výkyvy teploty – aj keď to netreba preháňať!
Čo prísavníci jedia?
Nechcem robiť nikomu reklamu, ale od chvíle, čo som mal prvého prísavníka, dávam im jesť tabletky Sera. Kupujem mäsové a rastlinné. Zrejme je to naozaj dobrá potrava, pretože moje akvárium ešte nezažilo veľký úhyn rýb (našťastie!!!). Čim je ich viac, tým viac im dávam jesť. Ešteže jedna tabletka stojí iba jednu korunu:).
Tvrdosť vody, ph a čo ešte?
Nikdy v živote som nemeral ph a dh vody v mojom akváriu. Podľa mňa, akvárium má byť určitým odzrkadlením prostredia v prírode a nie niečím, čo sa skôr podobá na výskumný ústav. Preto nechávam voľný priebeh skoro všetkému, čo sa v mojich akváriach deje. Už asi 1-2 roky som nemenil vodu a iba dolievam to, čo sa odparí (vďaka patrí Šaňovi).
Samozrejme, je nutné, aby bolo akvárium stabilné a aby boli rybky zdravé.
Čo potrebujete vedieť, ak si zaobstaráte prísavníka škvrnitého?
1) Táto rybka sa dožíva 8+ rokov. V žiadnom prípade si ju nekupujte, ak chcete mať akvárium len jeden-dva roky.
2) Prísavník je mierumilovná rybka, ktorá ale potrebuje dostatok miesta na to, aby mohla spokojne žiť. Dospelí samci sa sem-tam pobijú, keď sa stretnú. Samozrejme, keď sa narodia malé rybky, akvárium sa ihneď preplní. To ale nie je dôvod na to, aby sa akvarista ihneď prísavníkov zbavoval. Je lepšie ich niekomu darovať/predať, až keď sú dospelé, alebo keď majú aspoň 6cm. Sú na to dva dôvody....Po prvé, lepšie sa prispôsobia novému prostrediu a nebude im bezprostredne hroziť smrť z dôvodu zmeny akvária. Po druhé, ak sú väčšie, dajú sa výhodnejšie predať...Sú jednoducho krajšie a väčšie.
3) Prísavník má radšej potravu z obchodu! Často sa stane, že prísavníka si zákazník kúpi v dobrej viere, že mu očistí akvárium od rias. Moja skúsenosť je taká, že si radšej počká na poriadne jedlo, ako keby mal objedať riasy. Pre malých prísavníkov je to ale iné – tí riasy zbožňujú. No keď dorastú do dvoch-troch centimetrov, zmenia svoje stravovacie návyky. Pri písaní tohto článku som sa pozrel na moje akvárium, kde mám možno 100 prísavníkov. Iba jeden je prisatý na skle, ostatní sú na dreve.
4) S prísavníkom si zaobstarajte aj drevo do akvária! Prísavník bez dreva je menej aktívny a oveľa viac sa mu darí, ak má „po ruke“ drevo. Navyše, drevo pre ne slúži ako skrýša a aj ako miesto pre oddych.
O prísavníkoch ešte napíšem viac článkov, preto sa nezabudnite vrátiť na túto stránku, prípade sa registrujte a píšte svoje názory, skúsenosti, poznatky do fóra, alebo admin-ovi.
zdroj : http://www.aqua-fish.net/show.php?h=prisavnikskvrnity
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------